NIP na paragonie od 2019 r.

NIP na paragonie od 2019 r.
Gazeta Podatkowa nr 59 (1516) z dnia 23.07.2018
Małgorzata Smolnik

Początek 2019 r. to termin, w jakim planowana jest zmiana zasad fakturowania sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej. Fakturę do paragonu fiskalnego na rzecz nabywcy posługującego się NIP (lub numerem, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej) będzie można wystawiać tylko w przypadku, gdy paragon dokumentujący tę sprzedaż będzie zawierał ten numer. Poinformował o tym Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 22965.

Przypomnieć należy, że już wcześniej planowano wprowadzenie przepisów dotyczących wystawiania faktur na podstawie paragonu fiskalnego na rzecz nabywcy posługującego się NIP. Miały one wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 r. Pisaliśmy o tym m.in. w GP nr 28 z 2018 r. Prace te nie zostały jednak zakończone.

Obecnie, jak wskazał Podsekretarz, w Ministerstwie Finansów procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (nr z legislacyjnego wykazu prac: UA37), który reguluje m.in. kwestie wystawiania faktur do uprzednio wystawionych paragonów fiskalnych dokumentujących sprzedaż zaewidencjonowaną na kasie. Prace nad projektem zostały podjęte w związku ze zgłaszanymi znacznymi nadużyciami w zakresie wystawiania faktur do paragonów fiskalnych, które nie mają odzwierciedlenia w istniejącym stanie faktycznym – tzw. pustych faktur. Zmiany te są reakcją na zaobserwowany nieuczciwy proceder polegający na wystawianiu faktur, w zamian za korzyść majątkową, do paragonów, które nie zostały odebrane przez klientów. Nadużycia zostały dostrzeżone głównie w branży paliwowej oraz budowlanej, jednakże zasadne jest wprowadzenie regulacji zapobiegających takiemu procederowi o charakterze ogólnym, obejmującym wszystkie transakcje na rynku (które potencjalnie mogłyby stać się przedmiotem nadużyć). Proponowana zmiana pozwoli na wyeliminowanie przypadków wystawiania faktur na podstawie pozostawionych przez nabywcę paragonów. Planowane wejście w życie zmian to początek 2019 r.

Podsekretarz odniósł się także do kwestii wymiany kas na nowe w związku z planowanymi zmianami przepisów. Poinformował, że zmiana ma dotyczyć wyłącznie szczególnego przypadku, gdy podatnik otrzymuje paragon, a następnie żąda wystawienia do niego faktury, wymieniając niejako paragon na fakturę. Planowana zmiana nadal uwzględnia taką możliwość, ale tylko pod warunkiem, że na paragonie fiskalnym będzie NIP nabywcy, tak żeby można było powiązać wystawiony paragon z fakturą i tym samym zapewnić, że faktura będzie dokumentowała rzeczywiście nabyty przez podatnika towar lub usługę.

Projektowane regulacje prawne, zdaniem Podsekretarza, nie wprowadzają obowiązku wymiany przez podatników kas rejestrujących wyposażonych w funkcjonalność pozwalającą na umieszczanie NIP nabywcy, a jedynie zmianę procesu dokumentowania sprzedaży na rzecz przedsiębiorców.