Kto od 2019 r. będzie musiał mieć kasę on-line?
W Sejmie RP trwają prace nad projektem z dnia 21 marca 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach. Podstawowym celem zaproponowanych tam zmian jest wdrożenie rozwiązań pozwalających na prowadzenie przez podatników ewidencji sprzedaży na rzecz osób prywatnych z zastosowaniem nowego rodzaju kas fiskalnych typu on-line.
Projekt zakłada, że kasy rejestrujące z kopią papierową i z elektronicznym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku, jako rozwiązania, które nie spełniają wymogów nowego systemu kas. Nie przewiduje się jednak obowiązku wymiany kas rejestrujących na kasy on-line, poza wyjątkami dotyczącymi określonych branż.
W pierwszej kolejności bezwzględnym obowiązkiem stosowania do ewidencji sprzedaży kas rejestrujących spełniających nowe funkcje zostaną objęci podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie branż szczególnie narażonych na nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży. Od 1 stycznia 2019 r. nowe kasy będą musieli mieć podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, oraz dokonujący sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Pół roku później, czyli od 1 lipca 2019 r. nowe kasy będą musieli mieć podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
Natomiast od 1 stycznia 2020 r. kasy on-line będą musieli posiadać podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
Przy czym, obowiązek wymiany kas na kasy on-line ma dotyczyć tylko tych kas, przy zastosowaniu których prowadzona jest ewidencja sprzedaży czynności, o których mowa powyżej. Jeżeli zatem podatnik w ramach działalności gospodarczej posiada kilka kas rejestrujących, z których np. na dwóch z nich jest prowadzona ewidencja sprzedaży towarów lub świadczenia usług wymienionych wyżej, to obowiązek wymiany kas na kasy on-line będzie dotyczył tylko tych dwóch kas.
Ponadto planuje się ograniczenie terminu ważności dla kas z elektronicznym zapisem kopii do dnia 31 grudnia 2022 r., a dla kas z kopią papierową do dnia 31 grudnia 2018 r.